Skupina Můj život s kočkou působící pod spolkem Fineliner z.s zahájila v roce 2018 práci na několika projektech.

OSVĚTA A CHARITATIVNÍ „KALENDÁŘ MŮJ ŽIVOT S KOČKOU 2018“

Skupina Můj život s kočkou se rozhodla zahájit osvětu, která míří na široké masy obyvatelstva, nikoliv pouze na kočkaře.
„Nosičem“ našich myšlenek, které se pokoušíme šířit mezi lidmi, je osvětový „Kalendář Můj život s kočkou 2018“, pro který zapózovalo třináct slavných mužů Česka (v kalendáři se objevili známí herci, sportovci, spisovatelé, muzikanti, cestovatelé i podnikatelé). Kalendář se dostal mezi dvanáctku vůbec nejlepších kalendářů roku 2018 podle Magazínu MF Dnes.

Kalendář, díky kterému jsme se dostali na přední stránky celostátních titulů, šíří řadu důležitých myšlenek. Ty se týkají nejenom kastrací, ale také zdraví, krmivářství, welfare a ochrany koček obecně.

Speciální kampaň byla věnována také množírnám.

Zprávu, která se objevila v médiích, naleznete zde.

KOČIČÍ KASTRAČNÍ MAPA

Skupina Můj život s kočkou provedla v loňském roce naprosto unikátní průzkum. Oslovili jsme všech 6,4 tisíce obcí a měst v Česku a požádali je o několik dat. Použili jsme k tomu zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.

Z dat, která obce poskytly, jsme sestavili podrobnou kastrační mapu. Lidé se na mapě dozví, která města a obce podporují kastrace koček, případně zda mají jakýkoliv jiný program na pomoc toulavým zvířatům. Pokud obce kastrační program mají, ukáže mapa, jakými částkami obce na kastrace přispívají a za jakých podmínek.

Kromě toho jsme získali cenná data o tom, jak se obce a města k problematice toulavých koček stavějí. Právě obce a města se mají podle zákona o toulavá zvířata postarat, drtivá většina z nich to ale nedělá. Sesbíraná data proto poslouží k dalšímu jednání s městy a obcemi. Pomoci by měla také při pokusu o změnu legislativy, která by měla povinnosti obcí lépe definovat.

Mapu najdete zde, kompletní zprávu o celém projektu zde.

PILOTNÍ PROJEKT – POJÍZDNÁ VETERINÁRNÍ ORDINACE

V roce 2018 se uskutečnil pilotní projekt, v rámci kterého jsme si vyzkoušeli kastrace v odlehlé lokalitě České republiky. Chtěli jsme zjistit, jaký je o kastrace v takových oblastech zájem a zda by ho zvedly zvýhodněné (dotované) ceny kastrací – pouhých 150 korun za kočku z kapsy jejího majitele.

Pilotní projekt jsme uspořádali na Teplicku v obcích Bžany, Bukovice, Lhenice, Lysec a Pytlíkov.

U předem domluvené veterinární lékařky MVDr. Vanyóové z Řetenic jsme si zajistili několik termínů, kdy lidé mohli přihlásit ke kastraci svá zvířata. Celou akci nám pomohla zajistit Pavlína Šmucerová, která v oblasti částečně bydlí a zná místní situaci. Za spolupráci jí touto cestou ještě jednou mnohokrát děkujeme. Prozatím jsme provedli kastrace v celkové hodnotě 7536 Kč. Akce ale stále běží.

Závěr: V kastracích koček pokračujeme, samotný projekt pojízdné veterinární ordinace, ale pozastavujeme. Musí mu předcházet masivní osvěta obyvatelstva, ideálně doprovázená změnou legislativy.

Kompletní zprávu o celém projektu najdete zde.

KOLIK NÁS TO VŠECHNO STÁLO
A JAKÉ PENÍZE JSME NA PROJEKTY POUŽILI

KDO JE „MŮJ ŽIVOT S KOČKOU“?

Jsme zájmové sdružení lidí, kteří milují zvířata, především kočky.

Děláme osvětu – řešíme otázky zdraví, krmivářství, welfare a ochrany koček obecně. Máme za sebou publikační činnost, konkrétní pomoc kočkám v nouzi, spolupracujeme s vybranými a prověřenými útulky a depozity.

Loňský rok se pro nás stal přelomovým – za podpory významných osobností jsme se rozhodli oslovit širokou veřejnost, abychom pomohli zlepšit životní podmínky volně žijících koček.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno