Zdroj: Metro
Datum vydání: 8.2.2019
Rubrika / pořad: Domov
Strana / zpráva 10

 

Toulající se kočky ohrožují další zvířata.

Ročně v Česku skončí na ulici tisíce domácích mazlíčků

Česko má problém s přemnoženými kočkami. Je to kvůli tomu, že městské zvířecí útulky je kvůli omezeným kapacitám nezvládají přijímat. Na ulici tak žije asi třicet tisíc koček, značná část byla původně v domácnostech. Majitelé se jich ale zbavili. „Pokud nejsou kočky kastrované, množí se geometrickou řadou,“ říká Adéla Kroupová ze skupiny Můj život s kočkou, která v uplynulém roce zjišťovala, které obce mají kastrační program pro toulavé kočky. Výsledkem je unikátní kastrační mapa.
Dobrovolníci oslovili všechny české obce a města, jak řeší kastrace toulavých koček, které jim nařizuje zákon. Odpovědělo jen čtrnáct set dotazovaných. „Jakýkoli kastrační program potvrdilo jen třicet z nich,“ říká Adéla Kroupová.
Problémem je, že toulavé kočky trpí nemocemi, šíří je na další zvířata, kromě toho, že se živí ptáky a ještěrkami. „S obcemi, které nemají kastrační programy, chceme jednat. Chceme, aby povinnost obcí starat se o toulavé kočky byla nejen definovaná, ale i vymahatelná,“ dodává Kroupová. Z mapy se dozvíte, které obce kastrační program mají, kam lze toulavou kočku donést a kolik obec přispěje. Program spočívá v tom, že vyškolení pracovníci útulků odchytávají toulavá zvířata v místech nejčastějšího výskytu nebo na upozornění. Po zákroku je vracejí do přírody.
„Je normální, když strádající zvíře vzbudí větší emoce než miliony bezprizorných obyvatel planety?“ komentuje problematiku toulavých koček Jan Zeman, starosta Boršova nad Vltavou. On by apeloval spíše na zodpovědnost v rámci sousedských vztahů než další vyhlášky a nařízení. V obci je odhadem sto padesát většinou kastrovaných koček. „U kocourů si nejsem jistý,“ dodává starosta. Dvoutisícový Boršov se zapsal do historie tím, že v roce 1924 nechali zastupitelé pochytat 1027 toulavých koček (některé pokousaly místní občany) a zplynovali je v popelářských vozech.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno