Granule

Jak vzniklo průmyslové krmení pro kočky? Co je to vlastně granule?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po celou dobu, co žily kočky vedle člověka, se živily převážně samy – tím, co ulovily. Lidé je drželi hlavně proto, že lovily myši. Měly přísun přirozené potravy v hojném ničím neomezeném množství. S postupem civilizace se měnil tento vztah člověka – kočky – potravy.

První „sušenku“ pro psy vyrobil John Spratt 1860 v Anglii. Inspiroval se tehdy námořníky, kteří krmili psy v přístavech kůrkami. John Spratt svoje první psí sušenky vyrobil ze směsi zeleniny, hovězí krve, obilovin a červené řepy. Tyto psí pochoutky se staly populárními. Brzy je začali ostatní výrobci napodobovat, vyráběli si vlastní receptury. Věhlas psích sušenek doputoval až do Spojených Států. Kolem roku 1900 už nabyly i tady obrovské popularity.

S prvními konzervami pro psy přišli výrobci až po první světové válce. Obsahovaly hlavně koňské maso. Během 2. světové války se pro nedostatek kovu výroba konzerv pro miláčky zcela omezila. Tím dostala zelenou naopak tzv. suchá strava, čili sušenky. Později kolem roku 1950 se výrobci  General Foods®, Quaker Oats®, Campbell’s® polévek, Mars®, Lipton®, Post®, Carnation® a Nabisco®  opět opřeli do výroby konzerv. Většina konzerv pro kočky byla rybí.

Výroba průmyslové stravy pro mazlíky nabyla po druhé válce na objemu. Řada velkých firem specializujících se na stravu pro lidi ji zařadila, aby tak mohla využít vedlejší masové produkty a odpad, který by jinak už zobchodovat nemohla.

V roce 1950 přišla firma PURINA (Dog Chow a Cat Chow) se suchým krmivem vyráběným pomocí extrudéru. Ingredience jsou vařeny dohromady do tekuté podoby a pomocí extrudéru nabydou na objemu. Potom jsou vysušeny a poté se tento produkt ještě zapéká. Tato směs musí obsahovat mnoho škrobu, aby řádně nabyla na objemu. Extrudované granule jsou větší a lehčí. Přináší pocit, že za své peníze kupujete mnohem více.

Protože se směs 2x vaří a ještě při vysokých teplotách peče, ztratí své nutriční hodnoty. Ty jsou dodávány do granulí uměle. Nakonec se vše postříká tukem a dochucovadly, aby byla granule pro zvířata přitažlivá.

Pohodlnost a lenost majitelů zvířat byla hlavním opěrným bodem, který nahrával výrobcům granulí. Stačilo vše podpořit umnými reklamními kampaněmi, které varovaly před krmením koček zbytky ze stolu, a úspěch byl zaručen.

V roce 1964 Pet Food Institute zahájil kampaň varující spotřebitele o nebezpečích krmením zbytky, a jak je důležité nechat výživu mazlíků na odbornících. Výrobci tak současně uváděli na trh nejrůznější „složení“, barvy a tvary granulí pro psy a kočky. Vše podpořili lákavými obrázky na obalech.

Dalším průlomovou reklamní strategií bylo uvedení značky Hills pomocí veterinárních lékařů. Velký úspěch slavila stejná firme pomocí reklamní kampaně na zubní pastu, kterou propagovali zubní lékaři. Jednalo se o společnost Colgate-Palmolive, která byla v té době majitelem značky Hills.

Všechny tyto cílené reklamní tahy bohužel ve většině lidí vybudovaly jasný, ale ne úplně správný pohled na krmení domácích mazlíčků.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Margaret Gates pro http://feline-nutrition.org

 

The_Dangers_of_Dry_Food

Nebezpečí  krmení koček granulemi

Je velmi důležité vyloučit granule z potravy vaší kočky. Tato změna je velký krok ke zdokonalení zdraví vaší kočky. Granule, byť prémiové a označené jako přírodní, jsou z velké části vyrobeny z obilovin a obsah sacharidů je 25 – 50 %.  Kočky nepotřebují sacharidy ve stravě. Krmení potravou, která je založena na cereáliích navoněných masem, může ohrozit jejich zdraví. Když vezmete v potaz kočičí fyziologii a fakt, že kočky po staletí jedí celou syrovou kořist, je jasné, že obiloviny nepatří do kočičí stravy. Jaké problémy mohou granule způsobit?

Nízký obsah vlhkosti

Granule obsahují méně než 10 % vody. Obvyklá kočičí kořist – myš – obsahuje 65-75 % vody. Protože kočky pokrývají většinu své potřeby vody z konzumace přirozené kořisti, nemají silný pocit žízně.  Pokud sečteme zdroje tekutin v potravě a nápojích, kočky krmené granulemi přijímají méně než polovinu vody oproti kočkám krmeným konzervami a syrovou stravou. Tato déle trvající dehydratace může způsobit vysokou koncentraci moči, což vede k problémům vylučovacího ústrojí.

Vysoký obsah sacharidů

Sacharidy jsou obvykle považovány za zdroj energie, ale kočky využívají jako zdroj energie bílkoviny a tuky, mají omezenou schopnost strávit sacharidy. Přirozená kočičí strava – hlodavci, králíci, hmyz a ptáci – obsahuje méně než 2 % sacharidů. Přebytek sacharidů v granulích vede k obezitě koček a také může přispět ke vzniku cukrovky.

Rostlinné bílkoviny místo živočišných

Kompletní bílkoviny obsahují dostatek nezbytných aminokyselin a jsou obsaženy ve stravě jako maso, drůbež, ryby a vajíčka. Bílkoviny obsažené v luštěninách, obilovinách a zelenině neposkytují nezbytné aminokyseliny, jako taurin, které jsou v živočišných zdrojích a které kočky potřebují.

Přejídání

Kočky mají jedinečný systém získávání pocitu sytosti ze stravy, protože se vyvíjely se stravou bohatou na bílkoviny a tuky a chudou na sacharidy, takže konzumace stravy bohaté na tuky a bílkoviny dá kočce signál, aby přestala jíst. Konzumace potravy bohaté na sacharidy tento signál nedá a kočka se přejídá a tloustne. Přejídání sacharidovou stravou způsobuje opakované nárazy produkce inzulínu.  Tato nepolevující zátěž trávicí soustavy vede u mnohých koček k cukrovce.

 

Pomáhejme kočkám k lepšímu zdraví

Členství ve Feline Nutrition je zdarma. Zjistěte, jak se můžete stát součástí změn v krmení koček.

Získejte podrobnosti

Pro více informací navštivte stránky Feline Nutrition. Máme velké množství vědecky podložených informací o zdraví a výživě koček. Zapojte se do diskusí, podívejte se na Feline Nutrition na Facebook.

 

Text v pruhu:

 

„Neexistuje žádná ověřená potřeba sacharidů ve stravě koček.“  Národní výbor pro výzkum kočičí stravy

Problémy při krmení granulemi:

  • nízký obsah vlhkosti
  • vysoký obsah sacharidů
  • rostlinné bílkoviny místo živočišných
  • přejídání
  • přispívají ke vzniku cukrovky, IBD (Crohnova nemoc) a jiných nemocí

nečistí zuby

 

Zdroj.www.nutrition.org