Pitný režim

PITNÝ REŽIM

Stejně jako my lidé také naši domácí mazlíčci musejí dodržovat pitný režim. Zejména u koček chovaných doma musíme mít pod kontrolou, kolik toho vypijí.

Kočka by měla vypít asi 40 ml vody denně na každý kilogram hmotnosti (běžná kočka váží 3,5 kg, což znamená 150 ml denně). Pokud kočky málo pijí, může to mít pro jejich zdravotní stav závažné následky. Veterináři upozorňují, že v posledních letech výrazně vzrostl počet koček s onemocněním močových cest. Nárůst tohoto onemocnění přičítají veterináři špatnému stravovacímu režimu: Krmíte-li tedy kočku pouze granulemi, musíte jí zajistit dostatečný přísun vody. Dostává-li mokrou stravu, například kapsičky, spotřeba vody je nižší, protože kapsičky samy již vodu obsahují.

Jak přimět kočku, aby pila
Je-li vaše kočička zvyklá běhat venku, uhasí žízeň třeba vodou z kaluže, přesto na to nesmíte spoléhat. Doma musí mít stále misku plnou čisté vody. Pokud se vám zdá, že kočička málo pije, může být kamenem úrazu její vrtošivá povaha. I kočka má své choutky a třeba se jí nezamlouvá miska, ve které jí vodu servírujete. Zkuste jinou, třeba budete mít úspěch. Veterináři také radí nedávat misku s vodou těsně k misce s jídlem (dvě misky – jedna na jídlo a druhá na vodu – jsou samozřejmost), ale umístit ji třeba o metr až dva dál.
Jestliže vaše kočička ohrnuje nos nad vodou z kohoutku, vyzkoušejte balenou bez bublinek. Minerálky jsou naprosto nevhodné, dostatek minerálů získává kočka ve stravě. Většinou kočkám ani nechutnají, což je dobře.
Některé kočky také rády chytají kapající vodu z kohoutku, a pokud to vaši kočku baví, dopřejte jí to. Jiné přímo milují malé domácí fontánky a je radost pozorovat, jak si kočička chytá do mističky v tlapce vodu a laškovně ji olizuje.
Kočka by měla vypít hodně vody, potí se jen omezeně, takže všechna voda, kterou vypije či přijme v potravě, se účastní zpracování živin a vylučování metabolických odpadů.
Kočky krmte kvalitními krmivy, která dokážou udržet vhodnou kyselost moči. Například granulované krmivo pro kočky z řady Friskies splňuje všechny tyto požadavky a kočkám navíc opravdu chutná.