Co jsou to tzv. „F“ nemoce koček?

FeLV („kočičí leukemie“)

Feline Leukemia Virus

Smrtelná neléčitelná nemoc přenosná krví, slinami, pohlavním stykem, ale i močí a trusem, nakažená kočka je nosičem viru v krvi klidně i několik let a nemusí se u ní projevovat žádné příznaky.

DIAGNOSTIKA: Spolehlivě otestovat lze pouze jednoduchými testy z krve, není možné jí rozpoznat pohledem ani při běžné prohlídce veterinářem.

OČKOVÁNÍ: Očkování existuje, ale není 100 %. Nevýhodou vakcinace je poněkud větší riziko vzniku postvakcinačních sarkomů, a proto není vakcinace vhodná pro každou kočku.

PŘÍZNAKY: V konečné fázi se nemoc projevuje skleslostí, nechutenstvím, hubnutím, opakovanými infekcemi horních i dolních cest dýchacích, záněty střev, močových cest, dásní nebo kůže a dalším.

Kočka, která je pozitivní na FeLV, by měla být kastrovaná a držena pouze v bytě, kde jí bude poskytnuta co nejlepší péčí a kvalitní výživa, nejlépe odděleně od koček, které jsou negativních, případně může být pohromadě s dalšími pozitivními kočkami.

FIV („kočičí AIDS“)

Feline Immunodeficiency Virus

Smrtelná neléčitelná nemoc přenosná krví, slinami, pohlavním stykem, ale i močí a trusem, nakažená kočka je nosičem viru v krvi klidně i několik let a nemusí se u ní projevovat žádné příznaky.

DIAGNOSTIKA: Spolehlivě otestovat lze pouze jednoduchými testy z krve, není možné jí rozpoznat pohledem ani při běžné prohlídce veterinářem.

OČKOVÁNÍ: V ČR aktuálně není vakcína k dispozici.

PŘÍZNAKY: V konečné fázi se nemoc projevuje nechutenstvím, hubnutím, zvýšenou teplotu, časté jsou těžké záněty dásní. V konečném stádiu nastává úplné selhání imunity.

Kočka, která je pozitivní na FIV, by měla být kastrovaná a držena pouze v bytě, kde jí bude poskytnuta co nejlepší péčí a kvalitní výživa, nejlépe odděleně od koček, které jsou negativních, případně může být pohromadě s dalšími pozitivními kočkami.

FIP („Infekční peritonitida koček“)

Feline Infectious Perinotinis

Smrtelná neléčitelná nemoc způsobená mutací koronavirů, které má ve střevech cca 80-90% koček. Koronaviry se mohou přenášet i na předmětech a oděvech. Mutace proběhne zhruba u 20 % koček nejčastěji mezi prvním a třetím rokem a spouštěčem bývá často stres nebo nemoc. Samotný zmutovaný virus přenosný není.

DIAGNOSTIKA: Spolehlivě otestovat lze pouze přítomnost koronavirů v těle, jejich mutaci předpovědět nelze. I po mutaci je velmi těžké spolehlivě určit, že se jedná o FIP.

OČKOVÁNÍ: Vakcína proti FIP neexistuje.

PŘÍZNAKY: Nemoc má dvě podoby:

Suchá FIP – Únava, stupňující se nechutenství a střídavá horečka, která nereaguje na léčbu antibiotiky, je vůbec nejčastějším příznakem FIP. Bohužel ale zcela nespecifickým, protože takto se může projevovat velká spousta dalších nemocí.

Vlhká FIP – Tato forma má velmi podobné nespecifické příznaky, které jsou doprovázeny nafouklým bříškem, které je naplněné čirou až žlutou tekutinou. Teprve při rozboru této tekutiny můžeme spolehlivě určit, že se jedná o FIP.

Pro FIP je obecně v krevním obraze typická chudokrevnost, velké množství bílých krvinek neutrofilů, málo lymfocytů a obrovské množství globulinů.

Žádná z těchto nemocí není přenosná na jiný živočišný druh.

1 komentář

  1. Adoptovali jsme kočičku s touto nemocí a uděláme vše pro její život aby byla šťastná a zůstala s námi hodně hodně, dlouho,Milujeme tě Penelope.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno