V roce 2018 se uskutečnil pilotní projekt, v rámci kterého jsme si vyzkoušeli
kastrace v odlehlých lokalitách bez veterináře.

Náš přípravný plán pojízdné veterinární ordinace, která by v odlehlých lokalitách naší země nabídkou zvýhodněného kastrování pomohla řešit tíživou situaci přemnožených zvířat, jsme pro rok 2018 řešili lokální rešerší.

Ta proběhla na Teplicku v obcích Bžany, Bukovice, Lhenice, Lysec a Pytlíkov. U dopředu domluvené veterinární lékařky MVDr. Vanyóové z Řetenic jsme si zajistili několik termínů, kdy lidé mohli přihlásit ke kastraci svá zvířata. Celou akci nám pomohla zajistit Pavlína Šmucerová, která v oblasti částečně bydlí a zná místní situaci.

Zaměřili jsme se cíleně na kočky domácí, které někomu patří. Domnívali jsem se, že finanční náročnost je největší překážkou pro to, aby majitelé koček svá zvířata kastrovali. Nabídli jsme zvýhodněnou cenu kastrací se spoluúčastnickým poplatkem 150 Kč od majitele.

Ve spolupráci se starostkou proběhla ve výše uvedených vsích dvakrát pozvánka místním rozhlasem. Na lokální nástěnky byly vyvěšeny plakáty s výzvou. Vzhledem k brzkému nástupu jara a extrémně teplému létu jsem kastrační období zahájili až na podzim. Akce probíhala několik týdnů před Vánoci a stále běží. Momentálně za sebou máme kastrace v celkové hodnotě 7536 Kč. Z nahlášeného počtu zvířat zbývá vykastrovat ještě 6 koček a 4 kocoury.

Na druhou stranu již nyní můžeme s jistotou říct, že o akci nebyl zdaleka takový zájem, jaký jsme předpokládali. Naše premisa o tom, že hlavními důvody, proč lidé v odlehlejších oblastech svá zvířata nekastrují, jsou finance a nedostupnost veterináře, se nenaplnila. Naopak jsme se dostali zpátky k tomu, co se nám již z dlouhodobého hlediska jeví ve světě široké veřejnosti naprosto zásadním, tedy že je potřeba osvěta.

Za tým Můj život s kočkou – Adéla Kroupová

Ke stažení: zde

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno