Třináct slavných mužů Česka zapózovalo pro kočičí kalendář. Chtěli tak podpořit unikátní projekt spolku Můj život s kočkou. Ten se snaží upozornit na nebezpečí množíren a motivovat lidi spíš k adopci zvířat z útulku. Chce také ochránit kočky žijící na ulici. Udělal kvůli tomu obří průzkum mezi městy a obcemi a vytvořilkastrační mapu Česka. 

Bylo to jako z hororu, vzpomíná na své první setkání s brněnskou množitelkou Nikol Schneiderová z organizace Pet Heroes. Podlaha byla pokrytá silnou vrstvou výkalů, lidé se na ni při každém kroku lepili. Ze všech skříní a šuplíků vylézaly vyzáblé a zubožené kočky. Měly svrab v uších, zkažené zuby a zhnisané oči. Veterinární vyšetření odhalilo i další choroby.

 

„Část zvířat se nám naštěstí povedlo zachránit, jiné ale bohužel zůstaly. Majitelka nám je nevydala,“ popisuje Nikol akci, která se spustila jen díky inzerátu zveřejněnému na facebooku. Chovatelka se tam snažila nepotřebné kočky udat. „Už byly v tak zuboženém stavu, že nemohly dál rodit. Nabízela je proto zdarma,“ vypráví Schneiderová. V minulosti přitom žena zvířata prodávala – inzeráty na koťata různých ras se objevovaly několik let, každé stálo tisíce.

 

Úřady navíc často při jednání s množiteli selhávají. Například brněnskou množírnu sice řešila policie, krajská veterinární správa i obecní úřad, ovšem bez výsledku. Veterinární správa sice konstatovala, že se majitelka dopustila týrání zvířat, své odborné stanovisko ale nepředala obecnímu úřadu. Ten potom nezasáhl a nenechal kočky chovatelce odebrat. Policie případ odložila. „Úřady pochybily,“ konstatoval nakonec zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček. Tím případ skončil.

 

Množírenská velmoc

Na Česko se přitom snáší kritika kvůli množírnám z celého světa. Češi si totiž udělali z domácích
mazlíčků byznys – každoročně vyvezou do ciziny psy a kočky za statisíce. Často jde přitom právě
o zvířata z nekontrolovaných chovů. Dokládají to statistiky EUROSTAT, podle kterých policie každoročně zachytí kolem 24 tisíc pokusů převézt domácího mazlíčka do ciziny na prodej bez povolení – většinou právě z Česka a Maďarska. „Povolení k převozu a prodeji mělo jen 45,17 procenta zvířat,“ uvádí studie EUROSTAT z roku 2014.

 

Případ brněnské množírny rozhodně není ojedinělý. Podle Adély Kroupové – chovatelky a zakladatelky facebookové skupiny Můj život s kočkou (více než 37 000 členů), kde se také lidé o zubožených zvířatech z Brna dozvěděli – jsou v Česku podobných míst tisíce. Psi a kočky z množíren přitom často trpí neléčitelnými chorobami.

 

„Protože jde o chovy nekontrolované a zaměřené jen na zisk, kočky často nebývají testované. Mohou mít kočičí AIDS či leukémii a řadu závažných genetických chorob, které se projeví až později,“ přibližuje Adéla Kroupová. Zvířata mohou trpět i nemocemi, které jsou infekční i pro člověka – například chlamydie či mykoplazmy. Další může postihnout selháním imunity – protože se množí jen sami mezi sebou.

Pomozte raději zvířeti v nouzi!

Facebooková skupina Můj život s kočkou pod křídly spolku Fineliner se proto rozhodla zasáhnout. Spustila osvětovou kampaň, v rámci které lidem vysvětlovala, jakým způsobem a kde si mají svého mazlíčka vybírat.

 

„Vysvětlovali jsme a stále vysvětlujeme, jak množírny poznat a že by se jim měli obloukem vyhnout. Pokud chtějí konkrétní plemeno, měli by si najít skutečně registrovanou a certifikovanou chovatelskou stanici, ideálně s menším počtem zvířat,“ říká Kroupová. Na začátku totiž sice vyjde zvíře bez průkazu původu o pár tisíc levněji, ve finále ale lidé spláčou nad výdělkem – kupuji si totiž zajíce v pytli bez jakékoli garance a zdravotní záruky. „Zvíře bývá často nemocné a náklady na něj raketově porostou,“ říká Kroupová. Množitelé navíc krátí stát na daních.

 

Pokud lidem na plemeni nezáleží, měli by sáhnout po zvířeti z útulku. „Volbou číslo jedna je vždy poskytnout domov zvířeti v nouzi. To chceme opravdu zdůraznit,“ říká Kroupová. Útulky totiž praskají ve švech. Podle odhadů Nadace na ochranu zvířat přijmou každoročně asi 35 tisíc nových přírůstků. 

 

Pilotní projekt – podrobné kastrační mapy

Další kočky zůstávají na ulici. Podle dat EUROSTAT se každý rok ocitne bez domova kolem 1,5 procenta mazlíčků, kteří původně žili v domácnostech. V případě Česka, kde lidé chovají asi 1,9 milionu koček, tedy na ulici živoří více než 28,5 tisíce zubožených zvířat. „Pokud nejsou naočkované a vykastrované, množí se doslova geometrickou řadou. Nehledě na to, že si mezi sebou předávají nejrůznější nemoci,“ připomíná Kroupová.

 

Skupina Můj život s kočkou proto proto také začala vytvářet tlak na obce, aby situaci řešily. „Ovšem humánní cestou časných kastrací, nikoliv tak, že budou vydávat zákazy krmení polodivokých koček. Kočky za vzniklou  situaci rozhodně nemohou,“ podotýká Kroupová.

 

Skupina nejprve uskutečnila obří průzkum, v rámci kterého zjišťovala, jak obce problematiku polodivokých koček řeší – třeba jestli podporují kastrační programy. Oslovila přitom všech 6,4 tisíce měst a obcí. Z dat, která od měst a obcí získala, pak sestavila kastrační mapu. Ta lidem ukazuje, kde mohou své kočky kastrovat zdarma na účet obce.

 

V budoucnu by chtěla skupina Můj živost s kočkou vysílat do míst, která jsou méně dostupná, pojízdnou veterinární ambulanci. „Prozatím je to sen, jehož životaschopnost si teprve budeme muset ověřit
v pilotním projektu. Pokud ale pilotní projekt dopadne dobře, uděláme všechno proto, abychom tento sen budoucnu opravdu uskutečnili,“ řekla zakladatelka skupiny Můj život s kočkou.

 

Projekt proto podpořila i třináctka významných mužů Česka – například lyžař a olympionik Ondřej Bank, světoznámý návrhář Osmany Laffita, přemožitel osmitisícovek Marek Holeček, herec a hvězda rodinného seriálu První republika Pavel Batěk nebo spisovatel Miloš Urban. Všichni se spolu se svými či útulkovými kočkami nechali vyfotit do kalendáře Můj život s kočkou 2018.

Říjen 2017

 

Bližší informace:
Adéla Kroupová
Tel.: 603 368 101

Veronika Rodriguez
Tel.: 608 603 879

Home

Kdo všechno podpořil Můj život s kočkou?

Pavel Batěk

Filmový, divadelní a seriálový herec. Začínal v souboru Divadla na Vinohradech, poslední dva roky ho diváci vídají na prknech Národního divadla. V roce 2009 získal za ztvárnění titulní role v Büchnerově dramatu Vojcek nominaci na činoherní Cenu Thálie a  na Cenu Alfréda Radoka. Zahrál si v celé řadě televizních seriálů, mimo jiné První republika, Ordinace v růžové zahradě či Kriminálka Anděl. Se svým bratrem Petrem, rovněž hecem, zpívá a hraje v hudební skupině The End of Colours (The Doors revival).

Ondřej Bank

Alpský lyžař, mnohonásobný mistr České republiky, olympionik. Původně byl úspěšný hlavně ve slalomu a obřím slalomu, později se věnoval sjezdovému lyžování. Odnesl si bronzovou medaili ze superkombinace ve Světovém poháru v americkém Beaver Creeku, stejně úspěšný byl i v Kitzbühelu. Zúčastnil se Zimních olympijských her v Turíně a Soči. Loni získal druhé místo v taneční soutěži StarDance …když hvězdy tančí.

 

Marek Holeček

Světoznámý horolezec a objevitel. Razí heslo, že není až tak důležitá nadmořská výška, ale spíš obtížnost výstupu. Získal několik uznání a ocenění – třeba v roce 2013 byl nominován na mezinárodní cenu Zlatý cepín (Piolet d´Or). Šlo o dosud nejvyšší ocenění českého horolezce v kategorii výškového horolezectví. Letos se mu jako prvnímu na světě podařilo zdolat osmitisícovku Gašerbrum jihozápadní stěnou.

Miloš Urban

Spisovatel, překladatel, redaktor. Vlastním jménem Miloš Svačina. Vydal šest románů, několik novel
a sbírku povídek – přeloženy byly do několika světových jazyků. Je autorem divadelních her Trochu lásky a Nože a růže. Za svou třetí beletristickou knihu Hastrman dostal v roce 2001 cenu Litera v kategorii nejlepší próza roku.

Osmanny Laffita

Kubánský výtvarník a návrhář. Vystudoval uměleckou akademii, v roce 1987 se přestěhoval do Česka. Zkušenosti sbíral u Versaceho a dalších světoznámých návrhářů, dnes má svou značku. Jeho jméno se objevilo v encyklopedii Kdo je kdo 21. století – za  zásluhy na poli české módy. U Osmanyho se oblékají slavné osobnosti i členové královských rodin – například Ivana Trump, Dagmar Havlová nebo princezna Ubol Ratana z Thajska. Na dvoře svého sídla chová tygra Bagheera.

Karel Dobrý

Filmový a divadelní herec. Od roku 2014 člen činoherního souboru Národního divadla, předtím léta působil v Divadle Na zábradlí. Za dvojroli v inscenaci Církev byl nominován na Cenu Alfréda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon roku 2012. Držitel Ceny Alfréda Radoka z roku 2013 – za roli Andreje Daniloviče v inscenaci Den opričníka. Díky své jazykové vybavenosti je často obsazován do filmů zahraniční produkce.

 

Samir Hauser

Performer a šokér. Zakladetel kapely Vanessa. Jako syn dagestánského otce a české matky prožil část dětství v Bagdádu. Sám o sobě prohlašuje, že je cokoli, co zvedne slušného občana ze židle. Současné projekty připravuje a publikuje pod aliasem Bruno Ferrari. Bruno je generační šansoniér, který se nebojí parodie. Rád provokuje tím, že oslavuje mužský machismus.

 

Matouš Rajmont

Herec, moderátor, producent a boxer. Pořadatel známého Galavečera profesionálního boxu a K1 v pražské Lucerně.

Stanislav Havlíček

Lékárník a bloger. Bývalý prezident České lékárnické komory a viceprezident Svazu lékárníků Evropské unie. Člen Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Spoluzakladatel české pobočky Lékařů bez hranic. Jako lékárník se zúčastnil půlroční zahraniční mise v Jižním Súdánu – země, která je kvůli občanské válce a hladu považována za jednu z krizových oblastí světa.

 

Karel Hrubeš

Investigativní novinář a model. Novinářskou kariéru zahájil v roce 2012 v týmu zpravodajského serveru Lidovky.cz, kde se věnoval hlavně domácímu dění a politice. O rok později přesídlil do Aktuálně.cz, kde se začal profilovat jako investigativní novinář. Od loňského roku píše pro MF Dnes. V minulosti se věnoval i modelingu.

Radek Zachariáš

Jeden z nejznámějších českých ševců. V jeho střevících si vykračují nejbohatší nohy Česka – boty šije například pro knížete Karla Schwarzenberga. S podnikáním začal v roce 1991, kdy si zřídil opravnu obuvi na pražském Žižkově. Nejprve šil boty pouze pro divadlo a skupiny historického šermu, později začal
s vlastní tvorbou. Má rád, když mu klienti nechají volnou ruku, aby mohl ušít boty podle své vlastní fantazie.

 

Jiří Peters

Designér a držitel světového patentu za unikátní prosvětlený beton LiCrete. Spoluzakladatel společnosti Gravelli, která se specializuje na výrobu designového nábytku, šperků, doplňků i exkluzivních šatů z elegantního betonu. Několikrát nominován na cenu Czech Grand Design.

Řezník

Martin Pohl alias Marty. Režisér, scénárista, herní vývojář, podnikatel a hudebník. Jako horrorcorový rapper vystupuje s kapelou Sodoma Gomora pod pseudonymem Řezník nebo M.Engele. Martin je velice kontroverzní osobnost. Za své texty stanul v roce 2011 před soudem a v roce 2013 byl vyloučen z předávání Český slavík Mattony – právě kvůli textům, které jsou na hranici dobrých mravů. Řezníka se tehdy zastali Tomáš Klus, Michal David nebo Matěj Ruppert – na protest vystoupili ze soutěže. Vytvořil hru Život není krásný a vydal několik knih s komiksy Martyho frky.

 

Motta kalendáře:
Splňte svou misi, osvojte si kočku z útulku.
Kočka je lék – když je sama naočkovaná a odčervená.
Vy si taky jdete koupit kondom. Kastrujte.
Nekrmte kočku obilnými granulemi, kupte jí flák masa.
Množte dobré myšlenky, nikoliv kočky v klecích. Stop nelegálním množírnám.
Ukažte drápky. Bojujte za práva koček.
Pořiďte si kočku – staňte se tygrem salónů.
Buďte lovcem, ne kořistí. Pořiďte si kočku.
Chcete se cítit vrcholově? Pořiďte si kočku.
Chcete ohromit každou dvounohou kočku? Pořiďte si čtyřnohou.
Lepší než krmit svůj vlastní strach, je nakrmit toulavou kočku!
Zanechte stopu, pomozte týraným kočkám.

Ke stažení: zde

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno