Toulavé kočky se v Česku přemnožily. Co s nimi?

Mnohá česká města „bojují“ s přemnoženými kočkami. Že jsou uvozovky na místě, potvrzuje tzv. kastrační mapa, podle které se v boji proti jejich množení činí jen několik desítek obcí po celé republice. Jedna iniciativa se to teď snaží změnit.

Zájmová skupina Můj život s kočkou uspořádala v loňském roce průzkum mezi více než 6 tisíci českými obcemi, kterých se ptala na to, zdali mají kastrační program pro kočky. Iniciativa se snaží zástupce obcí vyzvat k tomu, aby tak zodpovědně řešili problematiku toulavých koček a podpořili právě kastrační programy.

Pozitivní odpovědi se zástupci iniciativy dočkali v pouhých 29 případech, většinou šlo navíc o menší města a obce. Z mapy však lze vyčíst, že palčivým problémem jsou kočky v Ústeckém kraji, kde už mají kastrační program i ve větších městech, jako je Litvínov, Děčín i krajské Ústí nad Labem.

Zatímco v posledních dvou jmenovaných městech fungují takové programy už od 90. let minulého století, v drtivé většině republiky neexistují dodnes. Negativní odpověď přišla ve více než 1100 případech, 5 a čtvrt tisíce obcí se pak odpověď vůbec neobtěžovalo odeslat.

„Starostové a primátoři, prosím, pojďte s námi pomoct toulavým kočkám k důstojnějšímu životu. Zaveďte ve vašem městě či obci kastrační program. Je to jediná humánní a ohleduplná cesta,“ vyzývá iniciativa na svém webu, kde najdete i tzv. kastrační mapu.

K přemnožení toulavých koček do dnešního stavu přitom stačilo opravdu málo. Jedna kočka totiž vyvede koťata i dvakrát ročně, v každém vrhu to může být až šest mláďat. Za svůj plodný život tak přivede na svět klidně i stovku potomků.

Zdroj: https://stars24.cz/zpravy/z-domova/7536-toulave-kocky-se-v-cesku-premnozily-co-s-nimi?fbclid=IwAR1ILOH4l6K_PJyGtcqOW_veK1jPHCP5q4tDPtlZ2AC1ps3ADRYCmU61fGI

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno