Očkování

ZÁKLADNÍ POŽADAVKY PRO ŠŤASTNOU KOČKU

Dobrá strava

Kočky jsou výhradní masožravci. Jejich trávicí systém je přizpůsoben zpracování syrového masa, kůží, vnitřností a kostí malých ptáků a hlodavců. Konzumují také velké množství hmyzu. Kočku v ideálním případě krmíme syrovým masem, případně maso kombinujeme s kvalitními konzervami a granulemi.

Pramenitá voda.

Přestože kočky nejsou plavci, tenký pramínek vody je nepřestává fascinovat.

Spánek.

Rády si ho dopřejí i se svým páníčkem.

Sluneční paprsky.

Rády se vyhřívají na sluníčku, čerpají tak energii a teplo.

Čerstvý vzduch.

Kočka potřebuje přísun čerstvého vzduchu. Těm kočkám, které nechodí ven, dopřejeme každodenní vzdušnou lázeň na zasíťovaném balkónu či okně.

Podněty ke hře, lovu a přemýšlení.

Kočka se potřebuje zabavit. Není nic horšího než kočičí šelma trpící nudou. Proto se kočce pravidelně věnujeme. Nabízíme jí nejen naši přízeň, ale také možnosti nejrůznějších aktivit.

Čistá toaleta.

Kočky jsou od přírody velmi čistotné. Ví, že intenzivní tělesný pach, stejně jako volně se válející výkaly, by je znevýhodňovaly při lovu. Proto si svůj trus i moč po sobě vždy pečlivě zahrabávají. Kočičí toaletu udržujeme vždy maximálně čistou.

Výšky.

K dobrému pochopení situace potřebuje kočka patřičný nadhled. Když není k dispozici strom, polička či garnýž postačí.

Měkké povrchy.

Kočky milují měkkost. Někdy se uvelebí na polštáři nebo páníčkově břiše a dělají tzv.mléčný krok. Přešlapují, vytahují a zatahují drápky a u toho hlasitě předou. Mléčný krok je jedním z výrazů kočičí spokojenosti.

Tvrdé povrchy.

Zvláště v létě, kdy se kočka potřebuje ochladit, ráda se natáhne na studenou podlahu. Kočky nejlépe ví, čemu vystavit své tělo, aby je nebolelo.

Škrabací místo.

Kočičí drápy mají na rozdíl od psích schopnost se vytahovat a zatahovat, dle momentálních potřeb kočky či jejího citového rozpoložení. Kočkám připravíme ke škrábání sisalový koberec nebo různé druhy škrabacího nábytku. Kočky si drápy nebrousí, ale povytahují je z pouzder, dokud vrchní vrstva drápů neodpadne, a drápky se tak nevymění.

Šanta kočičí a kozlík lékařský.

Jsou pro kočku aromaterapeutické bylinky, které ji dokáží navodit pocit spokojeného rauše.

Šáchor a kočičí tráva.

Kočka svou každodenní péčí o kožich do sebe dostane velké množství chlupů, které se mohou hromadit v žaludku a způsobovat problémy se zažíváním. Šáchor a trávu, kočka konzumuje a následně zvrací, aby si tak žaludek vyčistila. Tyto rostliny podáváme kočce vždy čerstvé. Kupujeme je v květináči. Někdy však i poměrně velkou rostlinu kočka brzy zlikviduje.

Kastrace.

Kočky jsou zvířata, u kterých je sexuální akt spojen s bolestí. I samotná říje není pro kočku nic příjemného. Navíc sexuálně dospělá kočka a kocour mohou vykazovat znaky nežádoucího chování jako je hlasitost, agrese či značkování teritoria. Koťata kastrujeme zhruba od 2kg živé váhy a 3 měsíců věku. Kastrování v nízkém věku zvířete se bát nemusíme, naopak nám může přinést výhody v rámci rychlejšího pooperačního hojení. Podmínkou je ale šikovný veterinář.