Léčitelné

Rhinotracheitida

Jedná se o virus který napadá horní cesty dýchací. Přenáší se normálně vzduchem. Příznaky: kýchání, kašlání, výtoky z očí a nosu, snížená chuť k jídlu, horečka, strupovaté oči, afty. Při neléčení této nemoci může dojít k zánětu průdušek nebo k zánětu plic.

Kaliciviróza

Opět virus horních cest dýchacích. Příznaky: podobné jako u rhinotracheitidy, častěji však dochází k vážnějšímu zánětu.
Chlamydia

Bakteriologická infekce horních cest dýchacích. Způsobuje i zánět spojivek. U koček, které jednou touto nemocí trpěli se často stává, že se jim po různě dlouhé době vrací. Léčí se silnými antibiotiky. Příznaky: kýchání, opuchlé oči, výtoky z očí a nosu, horečka, dýchací potíže.
Panleukopénie

Nazývaná též kočičí mor. K infikování dochází kontaktem s tělesnými tekutinami infikované kočky. Příznaky: velmi rychlý nástup vysokých horeček, neurologických problémů, zvracení, průjmu. Dochází k poškození mozku, střeva mohou přestat plnit svou funkci a jsou nafouklá. Léčí se agresivním podáváním antibiotik, vitamínů a minerálů a velmi důležité je nucené doplňování tekutin. Velké procento koček však přesto umírá. Pokud přežijí, často pak s nevratně poškozeným mozkem a z toho vyplývajícími problémy s pohybem.Většina dnes používaných širokospektrálních vakcín je určena právě k očkování proti všem výše uvedeným nemocem!

Obecně platí, že ke všem výše uvedeným nemocem jsou náchylnější koťata.
Vzteklina

Je to zákeřné, smrtelné, virové onemocnění. Vzteklinou může onemocnět i člověk! Přenáší se slinami nakaženého zvířete a k nákaze většinou dojde kousnutím. Virus vztekliny napadá nervový systém a mozek. Příznaky: změny chování, změna pohybování, rozšířené zornice, slinění z tlamičky, ochrnutí, nervové tiky. Vzteklina je neléčitelná! Znamená jistou smrt a jelikož je ve velkém ohrožení i člověk, musí se nechat infikované zvíře okamžitě utratit

Na vzteklinu existuje doplňková vakcinace, která není příliš nákladná a rozhodně ji doporučujeme provádět.