Neléčitelné

NELÉČITELNÉ

FeLV, FIV, FIP, aneb postrach všech kočkařů – podíváme se blíže na tyto smrtelné choroby, o kterých stále mnoho majitelů koček nic neví, nebo jejich vážnost podceňují.
FeLV – virus leukémie koček

Jedná se o vysoce nakažlivý smrtelný virus (Na FeLV umírá zhruba 50% nakažených během půl roku a dalších asi 80% do tří let) způsobující v průběhu onemocnění různé zdravotní potíže. Kočka se infikuje velmi snadno kontaktem s jinou, nakaženou kočkou, případně s jejími tělními tekutinami, což můžou být výkaly, sliny, krev nebo mateřské mléko.Kočka se také může s nemocí již narodit v případě nakažené matky. V první fázi po nakažení nastupuje souboj s virem. Kočka dostává vysokou teplotu, trpí dehydratací a nastupuje vážná chudokrevnost, díky čemuž dochází spolu se snižováním počtu krvinek k likvidaci imunitního systému a následné náchylnosti k podružným nemocem. Často pak kočka dostává zápal plic a jiné respirační nemoci, dostává průjem, zvrací a rychle ubírá na hmotnosti. V této fázi také buď přichází smrt nebo nastává fáze druhá, kdy se kočka stává přenašečem viru, ale sama přitom může žít poklidně celý svůj život někdy znepříjemněný příležitostnými záchvaty onemocnění a nadále i náchylností k jiným nemocem. Proti FeLV existuje dosti spolehlivá vakcína, která ale nemá smysl u již infikovaných koček. Proto se před vakcinací musí vždy provést krevní testy na přítomnost viru v krvi. Jak očkování, tak test (test je společný na FeLV a FIV) nepatří mezi nejlevnější. Připravte se na výdaj přes 1000,- Kč.
FIV – virus imunodeficience koček

Lidmi často nazývaný kočičí AIDS (kvůli podobnosti FIV a lidského HIV), se projevuje likvidací imunitního systému. Často doprovází virus FeLV (asi v 50% případů má kočka s FIV i FeLV). FIV je leukemii hodně podobný, nezpůsobuje však rakovinu. Přenáší se krví nebo pohlavně při páření. (Třeba pokud vám váš kocourek někdy uteče za pouličníma kočičkama, nemůžete si být nikdy jisti, že se nevrátí nakažený. Proto už konečně poslechněte a KASTRUJTE! Ne jen kvůli FIV, ale i zmnoha jiných důvodů!)

Opět přichází horečky, dýchací potíže (zápal plic, zánět průdušek), zvracení, průjmy (možno s krví ve stolici). Kočka má zvětšené uzliny, špatnou srst a nechutná jí. V důsledku snížené imunity je pak kočka náchylná ke všem možným nemocem, fatálním pro ni může být i zvýšená stresová zátěž.
Proti FIV není žádná vakcína. Léčba neexistuje, ale ta podpůrná spočívá ve vysokých dávkách antibiotik, nucené výživě, doplňování tekutin a někdy nutných transfuzích. Kočka tak může v klidném prostředí kde platí stoprocentní dodržování stanovených zásad dále žít, ale stejně jako u FeLV platí, že se střídá období relativního klidu a období návalů nemoci a kočka pak stejně často podlehne.
FIP – infekční zánět peritonea

Troufám si tvrdit, že je to největší bubák a strašná zhouba pro všechny postižené kočičky. FIP způsobuje virus z rodiny koronavirů, kde většina druhů je virů střevních a nejsou smrtelné. Jednou za čas se ale stane, že jeden z těchto druhů zmutuje a přeroste v onemocnění FIP. Virus se přenáší pouhým dotykem s jakýmikoliv tělními tekutinami nakažené kočky, pípadně se s FIP kočička již narodí kvůli infikované matce. Virus se šíří lymfatickým systémem a zasahuje vnitřní orgány, kde způsobuje zánět. Aby to však nebylo tak jednoduché, FIP se vyskytuje ve dvou formách – v suché a vlhké, podle vnitřního děje.

Vlhká forma je běžnější. Virus způsobuje prosakování krevního séra, což způsobuje záněty orgánů a hromadění tekutin. Nejčastěji napadá játra, mozek, plíce, oči, slezinu a uzliny. Kočka má horečky přes 40 stupňů Celsia nereagující na antibiotika, dýchací potíže, průjem, je dehydratovaná, tělní dutiny se plní vazkou žlutou tekutinou, takže i přes úbytek na váze a celkové vyhublosti má kočka abnormálně velké bříško. Nemusí však trpět nechutenstvím i když i to je běžné. Po vyskytnutí se těchto klinických příznaků kočka zpravidla umírá do několika týdnů většinou na srdeční selhání nebo zástavu dýchání. Poslední týdny též prožívá ve velkých bolestech.

Suchá forma je zákeřnější, protože je hůře identifikovatelná. Příznaky jsou stejné, nedochází však k hromadění tekutin. Většinou lze pozorovat změny na očích. Nemoc se pomaleji rozvíjí, takže kočka s ní může déle žít a také déle trpět.

Lék neexistuje. Úmrtnost atakuje hranici 100%!!! Proti FIP existuje vakcína, která je však poměrně nespolehlivá a to hlavně v poměru k ceně (spolehlivost je udávána mezi 50-80%). Vakcinuje se po provedení testů a jejich negativním výsledku, jinak nemá vakcína žádný význam. Pořádné testy na přítomnost nemoci ale také neexistují. Testuje se pouze na výskyt protilátek na koronaviry. Protože koronavirus ještě neznamená FIP, je tento test značně zavádějící, s koronavirem se totiž během života setká skoro každá volně žijící kočka a od té doby bude mít test pozitivní ačkoliv nikdy nebude mít FIP. I zde platí, že jak test, tak vakcína jsou nesmyslně drahé.

U všech těchto nemocí platí, že pozitivní kočka by měla být okamžitě izolována od ostatních koček, aby nedocházelo k šíření nemoci. I když jsou FeLV, FIV i FIP neléčitelné a skoro vždy znamenají smrt, několikrát se již podařilo FeLV a FIP překonat a zvítězit tak nad smrtí. Pokud patří vaše číča mezi postižené, tak to hlavně nevzdávejte a hlavně jednejte rychle, jde o každou hodinu!