Tvoříme první českou kastrační mapu. Osloveno prozatím 2634 obcí.

Počty koček zreguluje silnice druhé třídy.

Jak vzniká první česká kastrační mapa a co na ni říkají starostové obcí

Kastrační program? Ne, nic takového nemáme a nepotřebujeme. Obcí totiž prochází silnice druhé třídy, takže jsou přírůstky koček a psů samovolně regulované dopravou. Přesně tak reagoval na několik otázek ke kastracím koček starosta jihočeského Pohoří Zdeněk Krafka. O domácí mazlíčky se má podle něj postarat výhradně jejich majitel. Obec na to nemá čas. A vlastně ani peníze.

Žádnou podporu chovatelům koček nenabízí ani starosta Malíče na Litoměřicku Jindřich Müller. „Uvažujeme ale o kastraci krav,“ rýpl si do tazatelů.

Představitel jihočeských Jílovic zase odepsal, že kastrační program sice obec nezřídila, zato má „zemědělce, kteří sečou na loukách“.

 

Dobrovolníci ze spolku Můj život s kočkou se už několik měsíců snaží zmapovat, jak jsou na tom české obce a města s kastracemi koček. Zvířata jsou totiž v některých lokalitách přemnožená a útulky už je nezvládají přijmout. Kočky tak končí naprosto bezprizorní na ulici. O toulavá zvířata by se přitom měly postarat obce. Ukládá jim to zákon.

Jenomže jak se ukazuje, většina obcí nic takového nedělá. Řada z nich ani netuší, že takovou povinnost mají. Ze 2634 obcí, které spolek Můj život s kočkou doposud oslovil, o kastračních programech nikdy neslyšela necelá dvacítka. Dalším jsou trpící zvířata lhostejná. Jakýkoliv kastrační program přiznala jenom dvě procenta obcí. Většina z nich přispívá  útulkům, přímou finanční podporu obyvatelům nabízí jen pět doposud oslovených obcí a měst.

„Kastrace jsou přitom jedinou humánní cestou, laskavou a ohleduplnou ke kočkám,“ připomíná Adéla Kroupová ze spolku Můj život s kočkou. Pokud se počty toulavých koček neomezí, budou podle ní trpět nejenom ony, ale i další volně žijící zvířata – například některé vzácné druhy ještěrek a ptáků. Kočky, které lidi nechali na ulici bez pomoci, se totiž budou muset něčím uživit.

Spolek můj život s kočkou je zájmové sdružení lidí, které se snaží pomáhat zvířatům, především kočkám. Dělá mezi lidmi osvětu, řeší otázky zdraví, krmivářství, welfare a ochrany koček obecně. Spolupracuje s vybranými útulky a depozity. Loni spolek zahájil několik větších projektů, které mají zlepšit životní podmínky volně žijících koček. Jedním z nich je právě tvorba „kastrační mapy“.

Spolek postupně oslovuje všech 6,5 tisíce českých měst a obcí. Zjišťuje, jak na tom s kočkami jsou – jestli přispívají na kastrace, jakými částkami a za jakých podmínek. S těmi obcemi, které ještě kastrační programy nemají, budou později členové spolku jednat. Kastrační mapa by měla posloužit i při pokusu o změnu legislativy. Do budoucna doplní kastrační mapu i další vrstvy – například mapě útulků, veterinárních pohotovostí či dalších užitečných věcí.
Jeden komentář u “Tvoříme první českou kastrační mapu. Osloveno prozatím 2634 obcí.

  1. Hana Foldinová napsal:

    Z listopadu 2018 mám dobré zkušenosti s městem Pacov u Pelhřimova se starostou Ing. Vlčkem. Byl vstřícný s dobrovolnickým odchytem v Pacově 12 koček,které MVDr. Šťástková v Pacově vykastrovala a dokonce těm kočičkám sehnala nový domov,takže se nemusely vracet do původní lokality. Město Pacov proplatil veterinářce náklady za kastraci za cenu materiálu.Díky krmičky v Pacově, která léta tyto venkovní kočičky krmila, byl odchyt jednodušší,protože tyto kočičky se vracely v určitou hodinu k jednomu místu. Odchyt 12 koček trval 3 týdny. Hlava mi nebere,proč vedení v jiných městech činnost dobrovolníků maří jako např. Litoměřice, Valašské Meziříří. Vždyť se obyvatelům z těchto měst uleví,když se kočky nebudou rozmnožovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *